פרופיל 21

צה"ל מסווג מועמדים לשירות ביטחון וחיילים לפי מדרג פרופילים הנקבע לפי ספר פרופילים חסוי הן לאנשים מחוץ למערכת והן לאנשים שבתוכה, כאשר הקריטריונים משתנים מעת לעת לפי התפתחויות בעולם הרפואה. הפרופיל נקבע לפי מצב פיזי וכן מצב נפשי, כאשר היחידים המודעים למהות שעומדת מאחוריו הפרופיל הינם הגורמים הרפואיים בצבא.

 

מדרג הפרופילים

להלן מדרג הפרופילים בצבא ומשמעותם:

פרופיל 97:

הפרופיל הגבוה ביותר המעיד על כשירות המועמד לשירות ומתאים לכל סוגי התפקידים. ייתכן ולאדם עם פרופיל זה יהיו סעיפי ליקוי שלא יגרמו לירידת הפרופיל.

 

פרופיל 82:

פרופיל המעיד על רמת כשירות גבוהה של המועמד והתאמה לשירות בכל התפקידים כולל תפקידי לוחמה. מי שקיבל פרופיל זה יהיה לרוב עם בעיה רפואית קלה שגרמה לירידת הפרופיל.

 

פרופיל 72:

פרופיל הניתן בשל בעיה רפואית או נפשית בינונית המאפשר שירות בתפקידי לוחמה כגון שריון ותותחנים, אך לא ביחידות חי"ר.

פרופיל 64:

פרופיל הניתן למועמדים בעלי בעיות רפואיות או נפשיות בינוניות ומעלה ואינו מאפשר שירות בתפקידי לוחמה אך מאפשר שירות בתפקידי תומכי לחימה במקרים מסוימים, בכפוף להגבלות הפרופיל.

 

פרופיל 45:

פרופיל הניתן בשל בעיה רפואית או נפשית חמורה, ואינו מאפשר שירות בתפקידי לוחמה ותומכי לחימה. פרופיל זה מגיע עם הקלות בשירות.

 

פרופיל 35:

פרופיל הניתן באופן מיוחד למועמדים המתאימים לפרופיל 21, אך שהשכלתם מאפשרת להם לשרת בתפקיד המתאים לכך תוך התחשבות מרבית בבעיותיהם הרפואיות.

 

פרופיל 24:

פרופיל המעיד על חוסר כשירות לשרת בצבא באופן זמני. חשוב לשים לב שיתכן ובעלי פרופיל זה יקבלו בעתיד פרופיל גבוה יותר ויחויבו לשרת משך תקופת שירות מלאה.

 

פרופיל 21:

פרופיל המעיד על חוסר כשירות לשרת בצבא באופן קבוע.

 

בדרך לקבל פרופיל 21? אלה הדברים שעליכם לדעת:

רבים חוששים מקבלת פרופיל 21 בשל הפחד שקבלת פרופיל זה תשפיע עליהם באזרחות בתחומים כגון קבלת רישיון ועוד. בנושא זה חשוב להדגיש כי בטופס השחרור יהיה כתוב "שוחרר מסיבות רפואיות" ללא כל פירוט נוסף. המשמעות היא שאף אדם מלבד גורמי ביטחון ושב"כ לא ידע את הסיבה בגינה שוחררתם, גם אם מדובר בשחרור בשל מצב נפשי. לעומת זאת, חייל המבצע עריקות ארוכות ונשפט על כך בבית דין יקבל רישום פלילי, דבר העלול להשפיע באזרחות כך שקבלת פרופיל 21 היא מסלול עדיף.

חשוב להפריך מספר סטיגמות על ההשפעה של קבלת פרופיל 21:

  • פרופיל 21 לא מגביל אתכם בלימודים אקדמיים, ותוכלו ללמוד על מקצוע שתרצו. ייתכן ובמקצועות בהם נדרש רישיון כגון עריכת דין, תחומים רפואיים ועוד תתקלו בהסתייגויות והתנגדויות (שניתן להתמודד איתן) אך הסיכויים לכך נמוכים ובדרך כלל הלשכות הרלוונטיות לא מבקשות את הפרופיל הצבאי.
  • ברוב המקרים אדם בעל פרופיל 21 יוכל להמשיך להחזיק ברישיון נהיגה.
  • חייל שהשתחרר בפרופיל 21 זכאי למענק שחרור בהתאם למשך תרופת שירותו.
  • פרופיל 21 לא יימנע קבלת משכנתא.

 

המשמעויות של פרופיל 21 בהקשר של רישיון נהיגה ורישיון נשק

סעיפים מסוימים בפרופיל 21 עלולים להביא לכך שידווחו עליכם למכון לבטיחות בדרכים, בדרך כלל סעיפים שרופא קבע שנהיגה ברכב עלולה לסכן את הנהג וסביבתו. אדם שדיווחו עליו למרב"ד יקבל זימון לבחינה, בדיקת רופא או ראיון שיבדקו את כשירותכם לנהוג.

בנוסף, ייתכן שסעיפים מסוימים יגרמו לדיווח לאגף לרישוי כלי ירייה שעלולים לעשות בעיות ברישוי נשק. הנושא קצת מסובך מכיוון שממילא לא כל אזרח רשאי לשאת נשק, אך אם הזכות קשורה למקום העבודה שלכם תוכלו לפעול לקבלת רישיון.

 

פרופיל 21
פרופיל 21

כותב המאמר

תמונת מחבר

משרד עורך דין - ניר ליסטר מטפל מדיני צבא, ונתן תשובה ופתרון לאלפי חיילים, המשרד נותן שירות למיועדים לגיוס, לחיילים בשירות סדיר, וגם לחיילי המילואים, אני אדאג לזה שתקבלו מה שמגיע לכם!

שיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

צריכים ייעוץ?

יש לנו את הפתרון בשבילך!