פטור ממילואים לסטודנטים

מילואים הינם חלק ניכר מהווי הישראלי, כעקרון כל חייל שמשתחרר מהצבא נדרש להתייצב למילואים לכל הפחות פעם או פעמיים בשנה. כמות ימי המילואים ותדירותם משתנה מאדם לאדם על בסיס התפקיד, הדרגה והצורך של צה"ל. גם סוגי הזימונים משתנים על בסיס התפקיד והצורך, ישנם חיילים שיזומנו רק לתרגילים או להכשרות וישנם חיילים שיזומנו למשימות בט"ש (ביטחון שוטף) או פשוט לתת תמיכה ליחידה בגלל מחסור בכוח אדם.

כשמסתכלים על חתך אנשי המילואים ועל עיסוקם, ניתן לראות שנתח משמעותי מאוד תופסים סטודנטים. זהו מצב הגיוני מאוד היות וחלק ניכר מהחיילים המשוחררים מתחילים את הלימודים האקדמאיים שלהם בשנים שלאחר השחרור. אך כמו שכל סטודנט יודע, הגעה למילואים במהלך תקופת המבחנים או בסמסטרים עמוסים מאוד יכולים לגרום לאי הצלחה במבחנים ואף לנשירה מקורסים או הארכת משך התואר.

 

פטור זמני

מהסיבות הברורות לכך, לא ניתן לתת לסטודנטים פטור גורף ומוחלט משירות מילואים. אך בכדי להתחשב ומתוך הבנה שתקופת הלימודים מהווה תקופה טובענית וחשובה מאוד, צה"ל מאפשר לקבל פטור זמני ממילואים לסטודנטים.

פטור זמני יכול להגיע בכמה צורות, ניתן לקבל פטור מצוו המילואים הקרוב במלואו או בחלקו. הכוונה בכך הינה שניתן לקבל קיצור של משך הצו או ביטול מלא שלו. את הפטור ניתן להגיש בתנאי שהלימודים מתקיימים במוסד אקדמאי מוכר ואם משך ימי המילואים עולה על שישה ימים.

בדרך כלל בצה"ל מנסים להתחשב ולאפשר את קבלת הפטורים, אך לא תמיד הדבר מתאפשר ולכן חשוב מאוד לזכור שעצם הגשת הבקשה לפטור לא פוטרת התייצבות לצו. במידה ולא קיבלתם תשובה לבקשת הפטור עד לתאריך הצו, או שמא קיבלתם תשובה שלילית לבקשה לפטור. אתם מחויבים בהתייצבות לצו, בזמן ובמקום הנקוב. אי התייצבות מהווה עבירה על החוק.

 

איך מגישים את הפטור?

את הפטור יש להגיש באמצעות טופס ולת"ם (ועדה לתיאום מילואים). את הטופס מגישים למוסד הלימודים, ברוב המוסדות ישנם נציגים ייעודים שהתפקיד שלהם הוא לספק עזרה וייעוץ בכל התחומים הנדרשים לסטודנטים במילואים. במידה ואינכם יודעים כיצד למלא את הטופס או מה לכתוב תוכלו להיעזר בנציג.

את הפטור יש להגיש לכל המאוחר 30 ימים לפני מועד הצו. בנוסף לטופס עצמו תדרשו להגיש מכתב אישי ובו הסבר מפורט על הסיבה לבקשת הדחייה ומסמכים רלוונטיים שקיימים ברשותכם ומחזקים את בקשתכם.

סיבות לבקשת הפטור

ישנן סיבות רבות שבגינן סטודנטים ירצו להגיש בקשה לפטור בתוך כך אפשר לחלק את הסיבות לכמה תחומים. הראשון הוא תחום הלימודים – בתחומי למידה רבים ישנם סמסטרים מרוכזים וקשים שלעיתים היעדרות של שבוע או יותר מהלימודים יכולה להוביל לפער מאוד משמעותי שלעיתים יכול להוביל גם לדחיית קורסים. בנוסף לכך, להיעדרות לתקופה ממושכת או אפילו למספר ימים בתקופת המבחנים יכולה להקשות מאוד על הסטודנט להצליח במבחניו.

העילה השנייה בגינה ניתן להוציא פטור זמני לסטודנטים, היא בעיה רפואית. עם זאת, ישנם חיילי מילואים לא מעטים שמקצינים או מזייפים סימפטומים של מחלות בכדי לבטל את צו המילואים. לכן בשביל לקבל פטור מהסוג יש לשלוח את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לקצינת הקישור ביחידה. לרוב החייל יידרש להגיע ליחידה לבדיקה רפואית של רופא היחידה אשר יחליט האם אכן יש לתת את הפטור הזמני.

הסיבה האחרונה מוגדרת בתור סיבות אישיות והיא כוללת מגוון רחב של סיבות והיבטים. החל שינוי סטטוס משפחתי (כן אני בטוחה שאתם לא יכולים להגיע למילואים ביום החתונה שלכם) ועד בעיות משפחתיות או צרכים כאלו ואחרים של המשפחה או החייל עצמו.

שימו לב, שלמרות שבעיקרון כל אחת מהסיבות שרשומות כאן נחשבות ללגיטימיות לקבלת פטור, אין זה אומר שאכן תקבלו את הפטור. קבלת הפטור תלויה בפרטי הסיבה הספציפיים ובגמישות האפשרית של היחידה. ייתכן שבשנה מסוימת תקבלו פטור בשל תקופת מבחנים, אך בשנה אחרת לא יתאפשר הדבר בגלל מחסור בכוח אדם או מכל סיבה אחרת.

 

צ'ופרים לסטודנטים

נוסף לאופציה לפטור ממילואים, סטודנטים אשר מזומנים לימי מילואים לאורך תקופת הלימודים זכאים להטבות ועזרות רבות מאגודת הסטודנטים וממנהל הסטודנטים של מוסד הלימודים. ההטבות משתנות בין מוסד למוסד ואין חוק אשר מבהיר מה הן צריכות להיות, אך רוב המוסדות מעניקים פחות או יותר את אותה עזרה והטבות.

ניתן לקבל עזרה בהשלמה של חומר לימוד מהשיעורים בהם נעדר הסטודנט, בנוסף לכך ניתן לקבל החזר על תשלומי צילום. סטודנט אשר הפסיד מבחן בשל תקופת מילואים יקבל מועד מיוחד בו יוכל להשלים את המבחן. כמו כן, ישנן הטבות נוספות לחיילים המשרתים תקופות ארוכות במהלך השנה, כמו קבלת נקודות זכות לתואר עצמו.

 

מלגות

כל סטודנט יודע שהפן הכלכלי הוא לא הצד החזק בתקופת הלימודים, לכן בנוסף לתשלום על ימי המילואים, ישנן מלגות רבות שנותנות העדפה לסטודנטים שמשרתים במילואים או שנותנות תמריץ כלכלי נוסף, למשל מלגת פרח. כך ששווה לבחון את העניין לפני בחירת המלגות הרלוונטיות לכם.

בהצלחה ושנת לימודים מהנה!

פטור ממילואים לסטודנטים
פטור ממילואים לסטודנטים

 

כותב המאמר

תמונת מחבר

משרד עורך דין - ניר ליסטר מטפל מדיני צבא, ונתן תשובה ופתרון לאלפי חיילים, המשרד נותן שירות למיועדים לגיוס, לחיילים בשירות סדיר, וגם לחיילי המילואים, אני אדאג לזה שתקבלו מה שמגיע לכם!

שיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

צריכים ייעוץ?

יש לנו את הפתרון בשבילך!