שחרור חייל מילואים לרגל נישואין

אנחנו גרים בישראל וכידוע לכולנו, מעבר ליתרונות שבארצנו הקטנטונת, כולנו (כמעט) בעל מכנה משותף – כולנו צריכים וצריכות להתגייס לצבא. כידוע, מגיע גיל 18, וכנראה כל ישראלי ממוצע יזכור את הרגע בבקו”ם, עם כל המשפחה, כשהאוטובוס מגיע והשירות הצבאי מתחיל – טירונות, קורס, הכשרה, עוד חפיפה, עוד הכשרה, סדיר, עוד קורס וסוף סוף מגיע הרגע – ואתה משתחרר מהצבא. אבל, כמו שכולנו יודעים היטב הסיפור עם צה”ל לא נגמר בזה, ויש עוד מילואים באופק.

עד מתי מזמנים למילואים?

כפי שנקבע בחוק המילואים, ניתן לזמן למילואים גברים עד גיל 40 במידה והם חיילים, קצינים ניתן לזמן עד גיל 45 ובנוסף ישנם תפקידים ספציפיים אליהם ניתן לזמן עד לגיל 49. נשים (רווקות) לעומת זאת משרתות במילואים  עד גיל 38, או לחלופין עד הריון ראשון, או הורות.

הקריאה למילואים נעשית על ידי צו קריאה לשירות מילואים, זהו מכתב ובו מצוינים פרטי השירות – זמן ומקום. כמו כן, במידה ומדובר בשירות לצורך חירום, אין צורך בהודעה מוקדמת, זאת נעשה על ידי זימון “צו 8”.

במידה וקיבלתם צו קריאה לשירות מילואים, ואינכם יכולים למלא את החובה לשירות זה, בין אם מסיבות אישיות, רפואיות או אחרות, עליכם לדבר עם הולת”ם, זוהי הוועדה לתיאום מילואים או לחלופין (לעיתים ניתן לעשות את שתי הפעולות במקביל) להגיש טופס 58, זהו טופס כללי לבקשות של שחרור, קיצור, איחור, פיצול או הקדמת שירות המילואים מסיבות שונות. כמו כן, עליכם להיות בקשר עם קצינת הקישור של יחידת המילואים בה אתם משרתים.

אמנם, יש אנשים שהמילואים באים להם בטוב ומהווים יציאה לחופשה קטנה מהשגרה היומיומית של חיי המשפחה אך יש תקופות בחיים שהמילואים פשוט לא מתאימים. למשל, אם עכשיו התחתנת, או שאתה מתחנן להתחתן, או שאתה ממש לפני החתונה והופ – קיבלת צו מילואים. מה עושים?

 

אז האם מגיע שחרור ממילואים לאור נישואים?

קודם כל – מזל טוב! אז יש חתונה באופק, כולם מתרגשים, הארגונים בשיאם, והפנטוז על החופשה שאחרי כבר בפתח – אבל מה עם המילואים? אז אנחנו כאן כדי להרגיע אותך ולומר לך שאם אתה מתחתן, מגיע לך שחרור ממילואים במשך עשרה ימים לפני החתונה, עשרה ימים לאחר החתונה וכמובן, ביום החתונה עצמו – סך הכל במשך 21 ימים. כמובן, שיש להשיג אישור כזה באופן פורמאלי ושהחרור אינו ניתן אוטומטית. כלומר, כל עוד לא ביצעתם פעולה אקטיבית להשגת האישור הוא לא ניתן לכם סתם כך.

שחרור חייל מילואים לרגל נישואין
שחרור חייל מילואים לרגל נישואין

איך משיגים אישור כזה?

למעשה, התהליך מאוד פשוט, רק דאגו לעשות אותו. על מנת להשיג אישור זה, יש להציג בפני קצינת הקישור של יחידת המילואים בה אתה משרת אסמכתא ממשרד הפנים או הרבנות על יום החתונה והשחרור מהמילואים ייקבע בהתאם.

אז אתם יכולים להיות רגועים, התכנונים לחתונה, האירוע עצמו והירח דבש יכולים לקרות כפי שתכננתם. כמו כן, במידה וריח הדבש שלכם מתוכנן למשך יותר מעשרה ימים, קראו על האפשרות להשיג שינוי באופן ביצוע המילואים (פטור, שחרור, דחייה, או הקדמה) לאור נסיעה מתוכננת לחו”ל.

בהצלחה והמון מזל טוב!

טבעות נישואין

עו''ד ענבר אלון

חבל שתשלם מחיר כבד!
שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.