זכויות חיילים

כל חייל בצה"ל נדרש למלא אחר פקודות והוראות, לציית למרותם של המפקדים שלו, לקחת חלק בתורנויות ובמטלות שיש בבסיס – ובאופן כללי למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר. עם זאת, לכל חייל מגיעות גם לא מעט זכויות חיילים. נצלו את התקופה הזו ודעו את זכויותיכם!

זכויות של חיילים בשירות סדיר

לינה בשטח הבסיס או בבית החייל:

מגיע לכל חייל שהבסיס בו הוא משרת מרוחק יותר מ100 ק"מ מביתו.

נסיעות חינם בתחבורה הציבורית:

כל עוד חייל מציג חוגר ולבוש במדים, הוא זכאי לנסיעות חינם בתחבורה הציבורית בישראל – בכל חברות האוטובוסים וברכבת ישראל.

משקפי ראייה:

במידה וחייל זקוק למשקפי ראייה, הוא זכאי לקבל במימון הצבא זוג משקפיים אחד, ברשתות אשר משתפות פעולה עם צה"ל (מתחלפות מדי כמה זמן, מומלץ לבדוק זאת מול רופא היחידה).

קבילת מפקדים והגשת תלונות:

במידה והמפקד הישיר של החייל (או אדם אחר שהוא כפוף אליו) ביצע עבירה כלשהי כנגדו או התנהג באופן שאינו חוקי ולא הולם, כל חייל זכאי להגיש תלונה ואף לקבול את אותו בעל הסמכות.

זכויות של חיילים משוחררים

השתחררתם מהצבא? מזל טוב! קיבלתם בחזרה את החופש שלכם להחליט על מהלך חייכם וסדר היום שלכם, ובנוסף אתם זכאים לזכויות של חייל משוחרר.

מענק שחרור ופיקדון צבאי

מענק השחרור הוא סכום כסף שמועבר על ידי הצבא הישר אל חשבון הבנק שלכם, ותוכלו להשתמש בו מתי שתרצו ולאיזו מטרה שתרצו. לעומת זאת, הפיקדון הצבאי אינו עומד לרשותכם בבנק אלא נמצא בקופת הצבא – ויכול לשמש רק למטרות מוגדרות שיסייעו לחייל המשוחרר בהמשך חייו באזרחות (מימון תואר אקדמי, רכישת מקצוע, רכישת דירה, נישואין ועוד).

הסכום אותו תקבלו במענק ובפיקדון תלוי במספר החודשים בהם שירתתם בצה"ל, וכן בסוג התפקיד אותו ביצעתם (לוחם, תומך לחימה או חייל עורפי).

ייעוץ והכוונה לקריירה באזרחות

חייל שנמצא לקראת שחרור זכאי לקבל ייעוץ והכוונה לבחירת תחום לימודים או מקצוע, בחינם וללא כל התחייבות מצד החייל. ייעוץ זה מוענק על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים, אך ישנם גופים נוספים שמעניקים סיוע דומה גם לאחר תקופת השחרור (כמו "מומנטום למשתחררים"), כך שתוכלו לנצל את הזכות הזו גם לאחר מועד שחרורכם.

מלגות וסיוע כספי לאקדמיה

נוסף לסכום הפיקדון הצבאי אותו תוכלו לממש על לימודים אקדמיים (וגם על מבחן הפסיכומטרי שדרוש לרוב על מנת להתקבל לאקדמיה) – ישנן מלגות מיוחדות וערכות סיוע שניתנות לחיילים משוחררים (מלגת "ממדים ללימודים" שמיועדת לחיילים קרביים, מלגות מיוחדות לחיילים בודדים ועוד).

אם הייתם זכאים בצבא לתנאי ת"ש מיוחדים, מומלץ לברר מול משרד הת"ש ביחידה שלכם לגבי זכאותכם לסיוע כספי גם בתחום האקדמי לאחר השחרור.

מועדון הטבות לחיילים משוחררים

כל חייל משוחרר זכאי להצטרף למועדון ההטבות הייעודי (מועדון "בהצדעה" או "יותר"). חברות במועדונים אלו תקנה לכם מגוון רחב של הנחות והטבות בבתי עסק רבים בכל רחבי הארץ. ההצטרפות למועדון היא חינמית לגמרי ומגיעה לכל חייל משוחרר – כך ששווה לא לפספס את ההזדמנות.

פטור ממס הכנסה

חיילים משוחררים זכאים לפטור ממס הכנסה אם יתחילו לעבוד לאחר שחרורם. הזכאות ניתנת למשך שלוש שנים מיום השחרור.

אמנם החוויה הצבאית יכולה להיות קשוחה ומחשלת, אך תמיד כדאי לזכור שגם בתקופה זו מגיעות לכם זכויות לא מעטות. מומלץ לנצל את הזכויות שמגיעות לכם – יום יבוא ועוד תתגעגעו ליכולת לנסוע חינם בתחבורה הציבורית או להיות זכאים להלנה בחינם!

זכויות חיילים
זכויות חיילים

כותב המאמר

תמונת מחבר

היי, אני ניר ליסטר, עו"ד צבאי מעל ל-20 שנה והיום אני מנכ"ל של משרד עורכי הדין - ניר ליסטר. אני בעל תואר ראשון במשפטים, שני במנהל עסקים ובדרך לקבל דוקטורט. כעורך דין צבאי, עזרתי למעל ל-7,000 חיילים, מלשב"ים, אנשי מילואים וקבע בדיני צבא בכל התחומים. אחרי כל-כך הרבה מקרים בשנים האלו, אני מבין את הקושי שבמערכת הצבאית ויודע שעם הצבא קשה להתמודד לבד - וזו השליחות שלי. צוות המשרד שלי ואני נדאג שתקבלו מה שמגיע לכם!

צריכים ייעוץ?

יש לנו את הפתרון בשבילך!