פציעות בצבא

פציעות הן מציאות מצערת עבור חיילים המשרתים בצבא ההגנה לישראל (צה"ל), ויכולות להיות להן השפעה משמעותית על זכויותיהם וחובותיהם כאנשי צבא. פציעות אלו יכולות לנוע מחתכים וחבורות קלים ועד לפציעות חמורות יותר כגון עצמות שבורות, זעזוע מוח ואפילו מקרי מוות.

בעוד שצה"ל נוקט באמצעים למניעה וטיפול בפציעות, לחיילים יש גם זכויות וחובות מסוימות בכל הנוגע לדיווח על פציעות, פנייה לטיפול רפואי וחזרה לתפקיד לאחר פציעה. במאמר זה נבחן את זכויותיהם וחובותיהם של חיילים בצה"ל בכל הנוגע לפציעות, ואת האמצעים שנוקט צה"ל על מנת לתמוך בחיילים שנפגעו ולהבטיח את חזרתם בשלום לתפקיד.

 

פציעות אפשריות של חיילים בצה"ל

חיילים בצבא חשופים לשלל סוגי פגיעות, מן הקלות ביותר, כמו פציעות קלות ועד חמורות כמו פגיעה בקרב וחלילה, מוות. כמה מהפגיעות הנפוצות ביותר הן:

 • פגיעות חום – מהפציעות הנפוצות בצה"ל, הכוללות פציעות הקשורות בחום, כגון תשישות חום ומכת חום, וכן פציעות שנגרמו מחשיפה לחומרים מסוכנים, כגון כוויות כימיות או בעיות נשימה. סוגים אלה של פציעות עלולים להיגרם מגורמים סביבתיים, כגון חום קיצוני או חשיפה לכימיקלים רעילים, או מטיפול לא נכון בציוד.
 • פגיעות שרירים ושלד – אחד מסוגי הפגיעות השכיחים בצה"ל , הכוללות נקעים, מתיחות ושברים. פציעות מסוג זה יכולות להתרחש במהלך תרגילי אימון גופני, פעולות לחימה, או אפילו במהלך פעילות שגרתית בבסיס. הם יכולים להיגרם ממגוון גורמים, כולל שימוש יתר, טכניקה לא נכונה או טראומה. על פי מחקר שפורסם ב-Journal of Military Medicine, פציעות שרירים ושלד הן הגורם העיקרי לשחרור רפואי מצה"ל, ומהוות כ-40% מכלל השחרורים הרפואיים.
 • פגיעה מוחית טראומטית (TBI) – פציעה שעלולה להתרחש כתוצאה מחשיפה לפיצוציות נפץ, נפילות או סוגים אחרים של טראומה. TBIs יכולים לנוע בין זעזוע מוח קל לפציעות חמורות יותר שעלולות לגרום להפרעות קוגניטיביות והתנהגותיות ארוכות טווח. לפי דו"ח של חיל הרפואה של צה"ל, ה-TBI היוו כ-15% מכלל הפציעות בצה"ל בין השנים 2015-2019.

 

כיצד צה"ל נערך להפחתת הפציעות של חיילים במסגרת השירות הצבאי?

למניעת פציעות חיילים, ביצע חיל הרפואה של צה"ל מספר צעדים, ביניהם בדיקות מוקדמות והערכות כושר גופני ו-BMI (סיווג מוקדם לפי פרופיל צבאי), הדרכות בטיחות ושימוש בציוד מגן. בדיקות מוקדמות והערכות כושר גופני משמשות לזיהוי אנשים שעלולים להיות בסיכון גבוה יותר לפציעה עקב מצבים רפואיים קיימים או מגבלות פיזיות.

הדרכות בטיחות ניתנות לכל אנשי צה"ל על מנת לוודא שהם מודעים לסיכונים הכרוכים בתפקידם ויודעים למזער סיכונים אלו. ציוד מגן, כגון קסדות, שריונות גוף ומשקפי מגן, מסופק גם לאנשי צה"ל על מנת להפחית את הסיכון לפציעה במהלך פעולות לחימה או פעילויות מסוכנות אחרות.

בנוסף לאמצעי המניעה הללו, מעניק חיל הרפואה של צה"ל גם טיפול רפואי מקיף לפצועים. זה כולל טיפול מיידי בפציעות חריפות, כגון שברים או TBIs, כמו גם שיקום מתמשך ותמיכה לאנשים עם פציעות או מוגבלויות ארוכות טווח יותר. כמו כן, מבצע חיל הרפואה של צה"ל מחקר ופיתוח לאיתור טכנולוגיות וטיפולים חדשים שיכולים לשפר את המניעה והטיפול בפציעות בצה"ל.

 

מחקר וטכנולוגיה – צה"ל מחפש דרכים להפחתת פציעות בצבא

למרות הצעדים הנ"ל, הפציעות בצה"ל ממשיכות להוות דאגה משמעותית, וקיים מחקר ופיתוח מתמשכים שמטרתם לשפר את המניעה והטיפול בפציעות אלו. תחום מחקר אחד שהראה הבטחה בשנים האחרונות הוא השימוש בטכנולוגיה לבישה לניטור ומניעת פציעות. כך למשל, צה"ל הטמיע תוכנית פיילוט באמצעות חיישנים לבישים לניטור הפעילות הגופנית של החיילים וזיהוי אנשים שעלולים להיות בסיכון לפציעות שרירים ושלד. לטכנולוגיה זו יש פוטנציאל לשפר את מניעת הפציעות בצה"ל על ידי מתן אפשרות התערבות מוקדמת וטיפול באנשים שעלולים להיות בסיכון.

בנוסף לטכנולוגיה לבישה, תחומי מחקר נוספים שנבחנים לשיפור המניעה והטיפול בפציעות בצה"ל כוללים שימוש בסימולציות אימון מציאות מדומה, טכנולוגיות הדמיה מתקדמות לאבחון וטיפול ב-TBI וטיפולים חדשים בפגיעות שרירים ושלד. כמו טיפול בתאי גזע. לטכנולוגיות ולטיפולים אלו יש פוטנציאל לשפר את בריאותם ורווחתם של אנשי צה"ל ולהפחית את מספר הפציעות המתרחשות במהלך אימונים ופעולות לחימה.

 

מה חשוב לדעת ולעשות אם חייל נפצע במהלך שירותו הצבאי?

אם חייל נפצע במהלך שירותו הצבאי בצבא ההגנה לישראל (צה"ל), ישנם מספר צעדים חשובים שעליו לנקוט על מנת להבטיח שיקבלו טיפול ותמיכה רפואית מתאימה, וכי זכויותיו וחובותיו כחייל מוגנות. הנה כמה דברים חשובים שכדאי לדעת ולעשות אם נפצעת במהלך השירות הצבאי בצה"ל:

 1. דווח על הפציעה: אם נפגעת במהלך השירות הצבאי, חשוב לדווח על הפציעה למפקד שלך בהקדם האפשרי. זה יבטיח שתקבל טיפול רפואי מתאים ושהפציעה שלך מתועדת לעיון עתידי.
 2. פניה לטיפול רפואי: צה"ל מעניק טיפול רפואי מקיף לחיילים שנפגעו, כולל טיפול מיידי ושיקום מתמשך. אם נפצעת, פנה לטיפול רפואי ממתקן רפואי צבאי בהקדם האפשרי. המפקד שלך יכול לספק הדרכה לאן לפנות לקבלת טיפול רפואי.
 3. בצע הוראות רפואיות: אם אתה מקבל טיפול רפואי לפציעתך, חשוב למלא אחר ההוראות הרפואיות שניתנו על ידי הרופא הצה"לי האמון על בריאות החיילים ושלך בפרט. זה עשוי לכלול נטילת תרופות, השתתפות בפיזיותרפיה או הימנעות מפעילויות מסוימות שעלולות להחמיר את הפציעה שלך.
 4. נהלו תיעוד: חשוב לנהל תיעוד של הפציעה שלכם וכל טיפול רפואי שאתם מקבלים. זה יכול לכלול דוחות רפואיים, תוכניות טיפול וכל תיעוד רלוונטי אחר. רשומות אלו יכולות להיות חשובות לעיון עתידי, כגון אם אתה צריך להגיש תביעת נכות או לבקש פיצוי על הפציעה שלך.
 5. דע את זכויותיך: כחייל בצה"ל, יש לך זכויות מסוימות בכל הנוגע לפציעות וטיפול רפואי. לדוגמה, יש לך את הזכות לקבל טיפול רפואי מתאים לפציעתך, לקבל מידע על מצבך הרפואי ואפשרויות הטיפול שלך ולהיות מוגן מפני אפליה או תגמול על בסיס פציעתך.
 6. דע את חובותיך: כחייל בצה"ל יש לך גם חובות מסוימות בכל הנוגע לפציעות וטיפול רפואי. לדוגמה, חלה עליך חובה לדווח על כל פציעות או מצב רפואי לקצין המפקד שלך, למלא אחר הוראות רפואיות שניתנו על ידי ספק שירותי הבריאות שלך, ולחזור לתפקיד ברגע שאתה מקבל אישור רפואי לעשות זאת.
 7. תקשר עם המפקד שלך: אם יש לך שאלות או חששות לגבי הפציעה או הטיפול הרפואי שלך, חשוב לתקשר עם המפקד שלך. הם יכולים לספק הכוונה ותמיכה, ולהבטיח שזכויותיך וחובותיך כחייל מוגנות.

 

לסיכום, אם נפצעת במהלך שירותך הצבאי בצה"ל, חשוב לדווח על הפציעה, לפנות לטיפול רפואי, למלא אחר הוראות רפואיות, לנהל תיעוד, לדעת את זכויותיך וחובותיך וליצור קשר עם המפקד שלך. על ידי נקיטת צעדים אלו, תוכל להבטיח שתקבל טיפול ותמיכה רפואיים מתאימים, וכי זכויותיך וחובותיך כחייל מוגנות.

 

האם כדאי להתייעץ עם עורך דין אם נפצעתי במסגרת השירות הצבאי?

אם נפצעת במהלך שירותך הצבאי בצבא ההגנה לישראל (צה"ל), אולי כדאי לשקול להיעזר בעורך דין צבאי שיסייע בהגנה על זכויות החייל שלך ויבטיח שתקבל פיצוי והטבות הולמים עבור פציעתך. להלן מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת ​​החלטה אם להשתמש בעורך דין צבאי:

 1. חומרת הפציעה: אם הפציעה שלך קלה יחסית ואין לה השפעה משמעותית על יכולתך לשרת בצבא או על סיכויי הקריירה העתידיים שלך, ייתכן שלא תזדקק לעורך דין צבאי. עם זאת, אם הפציעה שלך חמורה יותר ויש לה השלכות ארוכות טווח על הבריאות והרווחה שלך, אולי כדאי לפנות לייצוג משפטי.
 2. סיבת הפציעה: אם פציעתך נגרמה עקב רשלנות או התנהגות בלתי הולמת של גורם אחר, כגון חייל עמית או קצין ממונה, אולי כדאי להיעזר בעורך דין צבאי כדי לסייע לגורם זה לתת דין וחשבון ולהבטיח שתקבל פיצוי והטבות מתאימים עבור הפציעה שלך.
 3. מורכבות ההליך המשפטי: ההליך המשפטי לבקשת פיצויים ותגמולים בגין פציעה צבאית יכול להיות מורכב ולאורך זמן. אם אינכם מכירים את ההליך המשפטי או שאין לכם זמן או משאבים לנווט בו בעצמכם, אולי כדאי להיעזר בעורך דין צבאי שיעזור להדריך אתכם בתהליך ולהבטיח שזכויותיכם מוגנות.
 4. הטבות ופיצויים פוטנציאליים: בהתאם לחומרת ולסיבת הפציעה שלך, אתה עשוי להיות זכאי למגוון הטבות ופיצויים, כגון תשלומי נכות, טיפול רפואי ושיקום מקצועי. עורך דין צבאי יכול לעזור להבטיח שתקבלו את ההטבות והפיצויים המתאימים עבור הפציעה שלכם.
 5. העדפה אישית: בסופו של דבר, ההחלטה להשתמש בעורך דין צבאי היא החלטה אישית ותהיה תלויה בנסיבות והעדפותיך האישיות. אנשים מסוימים עשויים להרגיש בנוח יותר לנווט את ההליך המשפטי בעצמם, בעוד שאחרים עשויים להעדיף לקבל ייצוג משפטי כדי להגן על הזכויות והאינטרסים שלהם.

 

לסיכום

פציעות ופגיעות בשרות הצבאי הן מציאות כואבת עבור חיילים המשרתים בצבא ההגנה לישראל (צה"ל), ויכולות להיות להן השפעה משמעותית על בריאותם, רווחתם וסיכויי הקריירה העתידיים שלהם. בעוד שצה"ל נוקט באמצעים למניעה וטיפול בפציעות, לחיילים יש גם זכויות וחובות מסוימות בכל הנוגע לדיווח על פציעות, פנייה לטיפול רפואי ובקשת פיצויים והטבות בגין פציעתם.

האם להיעזר בעורך דין צבאי כדי להגן על זכויות ואינטרסים אלו או לא, היא החלטה אישית שתהיה תלויה במגוון גורמים, לרבות חומרת הפגיעה וסיבת הפגיעה, מורכבות ההליך המשפטי והעדפות אישיות. בסופו של דבר, על ידי נקיטת צעדים למניעת פציעות, פנייה לטיפול רפואי מתאים והגנה על זכויותיהם ואינטרסים, יכולים חיילי צה"ל להבטיח שיקבלו את התמיכה והטיפול הדרושים להם כדי להחלים מפציעותיהם ולהמשיך לשרת את ארצם.

פציעות בצבא
פציעות בצבא

כותב המאמר

תמונת מחבר

היי, אני ניר ליסטר, עו"ד צבאי מעל ל-20 שנה והיום אני מנכ"ל של משרד עורכי הדין - ניר ליסטר. אני בעל תואר ראשון במשפטים, שני במנהל עסקים ובדרך לקבל דוקטורט. כעורך דין צבאי, עזרתי למעל ל-7,000 חיילים, מלשב"ים, אנשי מילואים וקבע בדיני צבא בכל התחומים. אחרי כל-כך הרבה מקרים בשנים האלו, אני מבין את הקושי שבמערכת הצבאית ויודע שעם הצבא קשה להתמודד לבד - וזו השליחות שלי. צוות המשרד שלי ואני נדאג שתקבלו מה שמגיע לכם!

שיתוף המאמר:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

צריכים ייעוץ?

יש לנו את הפתרון בשבילך!