שחרור מהצבא

השחרור מהצבא מתרחש כאשר הצבא מאשר לאדם לא לשרת בצה”ל. השחרור יכול להינתן לאחר סיום שירות החובה כחוק ובטרם הגיוס או במהלך השירות בשל מצב מיוחד.

על פי החוק בישראל, כל אזרח או תושב קבע בישראל מעל גיל 18, חייב בשירות צבאי מלא. כמובן שלחוק זה יש חריגים רבים, הנובעים מהאוכלוסיות הייחודיות בישראל ומהנחת המוצא שלא כולן מתאימות למסגרת הצבאית.

  • לעיתים הפטור מצה”ל יינתן במהלך השירות עקב קשיים שהתעוררו מאוחר יותר או ערב שינוי מצב חייו של החייל.
  • כל חייל שסיים שירות צבאי מלא כחוק, יקבל שחרור מהמסגרת הצבאית ויהיה פטור מחובה נוספת, מלבד חובת המילואים במקרים מסוימים.

פטור מהצבא

כאמור, לא כל אוכלוסייה חייבת בגיוס. חוק שירות הביטחון מגדיר קריטריונים המסדירים את חובת הגיוס והזכאות לפטור.

אוכלוסיות ייחודיות

המגזר הערבי, בדואים, נשים צ’רקסיות ודרוזיות פטורים מגיוס.

פטור מטעמי דת

נערות דתיות המוכיחות קיום אורח חיים דתי, זכאיות לפטור מהצבא אם חפצות בכך. על הנערה להוכיח כי סיבותיה להשתחרר הן מטעמים דתיים, וכי היא שומרת על כשרות מלאה ולא נוסעת בשבת. גם נערה שטוענת כי גיוסה יפגע בהווי הדתי של משפחתה יכולה להגיש בקשה לפטור מן הצבא.

שלא כמו בעבר, גברים חרדים אינם מקבלים פטור מטעמי דת, אך הם יכולים לדחות את מועד הגיוס שלהם אם הם לוקחים חלק בישיבה תורנית מוכרת משנה לשנה, עד למועד בו רשאים להשתחרר מהצבא. גברים דרוזים דתיים זכאים לשחרור מהצבא עקב חוסר יכולתם לנהל אורח חיים דתי על פי הלכתם במסגרת הצבאית.

פטור מטעמי מצפון

צה”ל מכיר בכך שיש אנשים שמטעמי מצפון אינם מוכנים לשרת בצה”ל, שמטבעו כמסגרת צבאית נוקט באלימות ובלחימה. על המבקשים פטור מסיבה מצפונית להוכיח כי הם אינם מסוגלים בשום אופן לאחוז בנשק ולקבל את סמכות מפקדיהם וכי מצפונם אינו מאפשר להם לקחת איזשהו חלק במערכת הצבאית.

פטור זה ניתן בצורה בררנית וקפדנית, ומחייב התייצבות מול וועדת מצפון שמוודאת שהטענה למצפון ופציפיזם מהווה חלק משמעותי מחייו של המלש”ב, ואינה “הצגה” לשם השחרור מהצבא.

שחרור מהצבא
שחרור מהצבא

פטור מטעמים רפואיים

לא כל אדם כשיר מבחינה גופנית או נפשית לשרת בצבא, וצה”ל מכיר בכך. על מנת להוכיח אי כשירות רפואית, על המלש”ב להצטייד כבר בשלבי הצו הראשון בטפסים רפואיים המוכיחים כי הוא בעל מגבלה בריאותית המשפיעה בצורה דרסטית על תפקודו ושעשויה להפוך את השירות הצבאי עבורו לבלתי אפשרי ואף מסוכן.

תהליך מתן הפטור הרפואי הוא ארוך וכולל סדרת בדיקות, עמידה בפני וועדה רפואית, בדיקה פרטנית על ידי קצין בריאות נפש (קב”ן) או רופא צבאי, עד שמוחלט אם המלש”ב כשיר לשירות הצבאי או לא. פטור מסוג זה ניתן לקבל גם במהלך השירות הצבאי אם חל שינוי משמעותי במצבו הרפואי של החייל. הפטור יינתן בצורה של מתן פרופיל 21 – אי כשירות לשרת בצה”ל.

היריון ונישואין

אישה נשואה אינה חייבת בגיוס, וגם לא אישה הרה או אם לתינוק.

אי התאמה למסגרת הצבאית

מלש”ב שבמהלך חייו התקשה להשתלב במסגרות ואינו מראה נכונות ויכולת להשתלב במערך הצבאי בצורה מינימלית, עשוי לקבל פטור בגין אי התאמה למסגרת. כמו כן, חייל שאינו מצליח למלא את חובותיו הצבאיות, מבצע עבירות רבות ומגיע לכדי כליאה, עשוי לקבל פטור בשל “התנהגות רעה וחמורה”.

מגורים בחו”ל

מלש”ב שנולד בחו”ל ו\או גר כל חייו בחו”ל ו\או מרכז חייו נמצא שם, אינו חייב בגיוס. הדין שונה כאשר המלש”ב הוא בן לשליחים ששוהים בחו”ל על מנת לייצג את ישראל מטעם גופים מסוימים.

חלק מהפטורים ניתנים באופן אוטומטי וחלק מצריכים בקשה מיוחדת. צה”ל אינו מחלק פטורים בקלות, והוא רואה גיוס של כל מלש”ב ומלש”ב כצורך עליון, במיוחד גיוס של גברים. תהליך קבלת הפטור יכול להיות תהליך ארוך, מסורבל ומייגע, למרבה הצער גם לא תמיד יעיל.

ניתן להגיש בקשת ערעור על כל אחת מעילות הפטור, אך לאחר שלב מסוים צה”ל רשאי לפסוק כי הזימון לגיוס הוא סופי. לכן, רצוי להתנהל מול הצבא בצורה חכמה מסודרת, להצטייד במסמכים הנדרשים ולהסתייע בגורם משפטי במידה ויש בכך צורך.

שחרור מהצבא בעקבות סיום חובת השירות 

חייל שסיים את חובת שירותו הצבאית כחוק, ישוחרר מן הצבא ואף יקבל תעודת שחרור והקלות והטבות מן המדינה. הדין הכללי הוא שירות של 24 חודשים עבור נשים ו- 32 חודשים עבור גברים, אך כמובן שיש חריגויות עבור אוכלוסיות מיוחדות שמצריכות זמן שירות קצר יותר, או חיילים הנשארים במערכת הצבאית בעקבות תפקיד מסוים או חתימה על שירות קבע.

 

זכאות להקלות והטבות

  • אדם שלא שירת בצבא ההגנה לישראל, לא יזכה בהקלות ובהטבות הסוציאליות המוענקות לחייל ששירת בצה”ל באופן מלא או חלקי, גם אם הסיבה לפטור היא מוצדקת לכל הדעות. אם בחר לעשות שירות לאומי-אזרחי, הוא עשוי להיות זכאי להטבות והקלות דומות.
  • חייל ששירת בצה”ל, גם אם לא השלים את שירותו הצבאי, זכאי למענק כספי ולפיקדון. הפיקדון הוא כסף שניתן לחייל המשוחרר למטרות מוגדרות בלבד, והמענק מועבר ישירות לחשבון הבנק של החייל. המענק והפיקדון מחושבים באופן יחסי על ידי משך השירות של החייל.
  • חיילים משוחררים זכאים להקלות סוציאליות ולהטבות כמו פטור ממס הכנסה לתקופה מוגבלת, אבחון וייעוץ תעסוקתי, מימון השלמת ושיפור בגרויות וכו’.

אודות המחבר

עו”ד צבאי - מירי גביש
עו”ד צבאי - מירי גביש

משרד עורכי דין צבאי שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

שחרור מהצבא מטעמי מצפון

במדינת ישראל ישנו חוק גיוס חובה הקובע כי כל נער או נערה מעל גיל 18 מחויבים להתגייס לצבא ההגנה לישראל.  למרות זאת ישנם מצבים המונעים

איך לצאת מהצבא על נפשי?

לפי חוק שירות הביטחון, כל אזרח או תושב קבע שחי במדינת ישראל ומגיע לגיל 18, חייב בשירות צבאי. אך לחוק זה יש מספר חריגים ופטורים

שחרור מהצבא לתושבי חו”ל

כמה פעמים קרה לכם שנתקלתם בחיילים בודדים במסגרת השירות שלכם, כאלה ש”רק רצו לתרום” ? , שהגיעו מתוך אידיאולוגיה וזיקה אמתית למדינה ? האם באותו

שחרור מהצבא מטעמי דת

אחת הדרכים העיקריות (או שמא יש לומר – היחידות) לקבל פטור מגיוס לצבא הוא להצהיר על אורח חיים דתי – שמתנגש עם אורח החיים הצבאי,

עורך-דין-מירי-יעקב-גביש-ראשית
עו”ד צבאי - מירי גביש

משרד עורכי דין צבאי מירי גביש שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?