פטור משירות צבאי

כל אזרח במדינת ישראל המגיע לגיל 18 מקבל זימון לשירות צבאי. שירות צבאי הוא חובה במדינת ישראל ובכל זאת יש אנשים שאינם מעוניינים לשרת בצ”הל. ישנם המון מניעים לאי שירות וקבלת פטור משירות צבאי.

סיבות לפטורים משירות צבאי

פטור מטעמי דת

פטור משירות צבאי מטעמי דת, הוא פטור עבור אנשים שאשר לא יכולים לשרת בצבא בגלל שהעניין מתנגש עם דתם. תלמידי מדרש שמאמינים שכאשר הם לומדים תורה הם מגנים על ארץ ישראל ובכך מרגישים שהתרומה שלהם באה לידי ביטוי ולכן לא רואים צורך לשרת בצבא. בנוסף צבא הגנה לישראל הוא צבא מעורב ולכן אנשים שמנהלים אורך חיים דתי נתקלים בקשיים מצפוניים כאשר מבקשים מהם להתייצב לגיוס.

פטור מטעמי מצפון

פטור משירות צבאי מטעמי מצפון, הוא פטור עבור אנשים שרואים בצבא ההגנה לישראל גוף אלים ומקפח ולכן הם אינם מוכנים לקחת בו חלק. אנשים המתנגדים למלחמות ולשימוש בנשק לא יסכימו לקחת חלק בצבא שמחייב את החיילים שלו להחזיק ולהשתמש בנשק.

פטור רפואי

פטור משירות צבאי בשל בעיה רפואית, הוא פטור עבור אנשים עם בעיות רפואיות שמונעות מהם להתגייס לשירות צבאי. לא כל בעיה רפואית מקנה פטור משירות צבאי, ישנם בעיות רפואיות שיעניקו רק פרופיל נמוך יותר. אנשים עם בעיות רפואיות כמו חירשות, עיוורון, נכות או כל בעיה רפואית שמקשה עליהם לשרת בצבא יוכלו לקבל פטור משירות צבאי.

פטור על רקע מצב משפחתי

פטור משירות צבאי על רקע מצב משפחתי, הוא פטור עבור נערות בהריון או נערות נשואות.

פטור משירות צבאי
פטור משירות צבאי

קבלת פטור משירות צבאי

על מנת לקבל פטור משירות צבאי מכל סיבה שהיא אתם תצטרכו לשלוח טפסים שמאמתים ומסבירים את הסיבה שלכם טרם הגיוס. התהליך של קבלת פטור משירות צבאי הוא ארוך ולא פשוט, ההחלטה אם תקבלו או לא תקבלו את הפטור היא של הצבא ולא ככל אזרח המבקש פטור בהכרח יקבל אותו.

רצוי ואף הכרחי להיעזר בעורך דין עם ניסיון בהליכים צבאיים. התמודדות לבד מול הצבא היא כלל לא פשוטה ועלולה לעיתים להיות כמעט בלתי אפשרית, לכן היעזרות בעורך דין צבאי היא הכרחית.

עריקות/נפקדות

עריקות היא אי התייצבות לצו גיוס, נפקדות לעומת זאת היא לאחר שחייל נכנס למערכת הצבאית ולא מתייצב ביחידה שלו. חשוב שתדעו כי עריקות או נפקדות היא לא הדרך להשיג פטור משירות צבאית והיא עלולה לסבך אתכם מאוד! העונש על עריקות/נפקדות של מעל לשבעה ימים היא מאסר בכלא צבאי, את תקופת המאסר תצטרכו להשלים בתום ימי השירות שלכם. לכן מצב כזה רק יאריך את זמן השירות שלכם.

לסיכום

פטור משירות צבאי יכול להיות מכל מני סיבות, פטור מטעמי מצפון, פטור רפואי, פטור מטעמי דת, פטור על רקע מצב משפחתי. פטור מכל סוג שהוא ינתן לכם לפי שיקול הדעת של הצבא, לא כל אדם המבקש פטור משירות צבאי בהכרח יקבל אותו.

על מנת לקבל פטור תאלצו להגיש בקשה לפטור משירות צבאי, התהליך של בקשת הפטור הוא ארוך וכלל לא פשוט, ההתמודדות מול המערכת הצבאית עלול להיות כמעט בלתי אפשרי ולכן הכרחי להיעזר בעורך דין צבאי. חשוב שתדעו כי עריקות או נפקדות הם כלל לא הפיתרון, העונש על נפקדות או עריקות למעלה משבעה ימים הוא מאסר בכלא צבאי.

את הזמן שתבלו במאסר תאלצו להשלים בתום השירות הצבאי שלכם. עורך דין צבאי יעזור לכם לעבור את התהליך בצורה הטובה ביותר ויעלה את הסיכויים שלכם לקבל את הפטור.

אודות המחבר

עו”ד צבאי - מירי גביש
עו”ד צבאי - מירי גביש

משרד עורכי דין צבאי שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

פטור אי התאמה

מראשית ימיה של מדינת ישראל, קיים בה חוק גיוס חובה (בהתאם לחוק שירות הביטחון). טירונות, שמירות, מסעות ובוחני מסלול הפכו לחלק בלתי נפרד ממסלול החיים

פטור מצה”ל מטעמי הווי משפחתי

על פי חוק שירות הביטחון במדינת ישראל, כל אזרח או תושב ישראלי המגיע לגיל 18, חייב להתגייס לצה”ל. מעבר לחובת הגיוס המצוינת בחוק, החוק כולל

פטור לישראלים השוהים בחו”ל

לפי חוק הביטחון במדינת ישראל, כל אזרח ישראלי המגיע לגיל 18 צריך להתגייס לצה”ל. רוב האנשים חושבים שהחוק מדבר רק על אזרחים אשר גרים בארץ,

פטור נפשי מהצבא

בישראל קיים חוק גיוס חובה שמחייב כל אזרח בגיל 18 להתגייס לצה”ל. אנשים רבים מרגישים שאינם כשירים לשרת בצבא בגלל סיבות בריאותיות, נפשיות, מטעמי דת,

פטור מטעמי דת 

במדינת ישראל ישנו חוק גיוס חובה, האומר כי כל אזרח יהודי במדינה המגיע לגיל 18 חייב להתגייס לצבא ההגנה לישראל. פטור משירות צבאי הוא פטור

כיצד ניתן להשתחרר מהצבא?

המסגרת הצבאית אינה מתאימה לכל אחד. קיימות הרבה סיבות שעלולות למנוע מצעירים או צעירות להתגייס או להמשיך את השירות הצבאי. סיבות אלו יכולות להיווצר בעקבות

פטור מהצבא מטעמי דת

כידוע, המערכת הצבאית מנסה להתחשב באוכלוסיות השונות והייחודיות שנמצאות בקרבה. ישנה הבנה שהמערכת הצה”לית אינה מתאימה לכל אורח חיים ובמקרים מסוימים גם עשויה להקשות על

פטור רפואי ממילואים

על פי “חוק שירות המילואים”, כל חייל משוחרר שנמצא כשיר לשירות מילואים ולא קיבל ממנו פטור, מחויב בשירות המילואים. רבים מתפקידי המילואים הם תפקידים הכוללים

עורך-דין-מירי-יעקב-גביש-ראשית
עו”ד צבאי - מירי גביש

משרד עורכי דין צבאי מירי גביש שם לו למטרה להילחם את מלחמתכם. אנו נרתום את הניסיון והידע המקצועי שלנו על מנת לוודא כי זכויותיכם נשמרות, נסייע לכם לקבל את הכספים המגיעים לכם, ונפעל בנחישות חסרת פשרות לקבלת הפיצוי המרבי עבורכם.

צריכים סיוע וליווי משפטי?